Światowi potentaci oprogramowania

Miesięcznik Forbes opublikował ranking pt. „Forbes Global 2000”, który zawierał informacje nt. najlepszych na świecie firm. Warto przyjrzeć się zestawieniu pod kątem firm oferujących produkty z zakresu komputerowego oprogramowania.

Niezmienny numer jeden

Korporacja Microsoft, czyli największa na świecie firma programistyczna to organizacja, której roczna stopa sprzedaży oscyluje w granicach 100 miliardów dolarów. Wbrew pozorom firma nie zajmuje się jedynie produkcją oprogramowania. Chociaż flagowym produktem Microsoftu jest system operacyjny Windows, firma zajmuje się produkcją różnego rodzaju elektroniki oraz komputerów osobistych. Ponadto firma Billa Gatesa posiada w swoich aktywach prawa do komunikatora Skype oraz serwisu LinkedIn.

„Wyrocznia” z numerem dwa

Korporacja Oracle to kolejny przedstawiciel amerykańskiej myśli technicznej. Roczne zyski firmy kształtują się na poziomie 40 mld dolarów, co jest jednak dużą dysproporcją w zestawieniu z Microsoftem. Targetem firmy jest oprogramowanie związane z bazami danych, systemy wsparcia w chmurze, a także programy związane z rozwiązaniami dla biznesu.

SAP

Niemiecka firma SAP pochwalić się może zarobkami na poziomie 23 mld dolarów / rok. Imponująca jest liczba klientów, ponieważ z usług firmy korzysta 335 000 firm w 190 krajach świata. Od niedawna firma stara się nawiązać bliższą konkurencję z firmą Oracle w zakresie działania w tzw. chmurze.

Symantec

Symantec to kolejna firma usytuowana w USA, która świadczy usługi programistyczne. Ze sprzedażą na poziomie 6,6 mld dolarów przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją oprogramowania zabezpieczającego, magazynującego i archiwizującego.

Pełne zestawienie firm oraz ich roczny dochód wg Forbes’a:

1. Microsoft 97,58 USD Redmond, WA, US
2. Oracle 38,8 USD Redwood City, Kalifornia, USA
3. SAP 23,3 USD Walldorf, Niemcy
4. Symantec 6,6 USD Mountain View, CA, US
5. VMware 6 USD Palo Alto, Kalifornia, USA
6. HCL Technologies 5,2 USD Noida, UP, Indie
7. Fiserv 5,1 USD Brookfield, WI, US
8. Intuit 4,6 USD Mountain View, Kalifornia, USA
9. Amadeus IT Group 4,5 USD Madryt, Hiszpania
10. CA Technologies 4,3 USD Islandia, NY, USA